назад

Дослідження впливу препарату Зіман на біохімічні показники еякуляту при екскреторно-токсичному безплідді у чоловіків

І.І. Горпинченко, Ю.М. Гурженко, Л.І. Добровольська

ДУ «Інститут урології НАМН України», м. Київ

 

Показано позитивний досвід використання препарату Зіман виробництва фірми «МЕGА LIFESCIENCES» (Австралія) у 47 хворих на екскреторно-токсичне безпліддя, зумовлене хронічними запальними захворюваннями статевих органів у чоловіків.

Ключові слова: Зіман, екскреторно-токсичне безпліддя, хронічний простатит, лікування.

Основним етіологічним фактором екскреторно-токсичного безпліддя (ЕТБ) найчастіше є один із наслідків запального процесу в органах чоловічої статевої сфери – хронічного простатиту [1–5, 7, 8].

1. Вплив токсинів бактерій та слизу.
2. Зміна pH еякуляту в лужний бік.
3. Зміна в гіпоталамо-гіпофізарно-гонадній осі.
4 Зміна метаболізму тестостерону в передміхуровій залозі.
5. Порушення продукції гонадотропінів.
6. Аутоімунізація.
7. Зниження рівня лимонної кислоти та фруктози.
8. Порушення ферментного та ізоферментного спектру еякуляту.

Цими особливостями перебігу захворювання, а також порівняно низькою ефективністю лікування ЕТБ, зумовлюється необхідність пошуку нових засобів, що поліпшують якість еякуляту в чоловіків [8].

Лікування ЕТБ за хронічного простатиту трьохетапне.

1-й етап: 1–2 курси протизапального лікування хронічного запалення передміхурової залози, сім’яних пухирців, сім’яного горбка, сечовивідного каналу.
2-й етап: стимуляція сперматогенезу, поліпшення якості сперматозоїдів.
3-й етап: санаторно-курортне лікування.

Під час лікування хронічного простатиту, ускладненого ЕТБ, проводять весь комплекс індивідуально підібраних лікувальних заходів: антибактеріальне, протизапальне лікування, фізіотерапевтичні процедури. На наступному етапі підбирають стимулювальні препарати, що поліпшують загальну кількість і рухливість сперматозоїдів. Мінімальна тривалість такого курсу – 2,5 міс, що зумовлено тривалістю циклу сперматогенезу.

Протягом останніх років велику ефективність мають препарати рослинного походження. Це пов’язано з тим, що сьогодні ми є, з одного боку, свідками терапевтичних невдач, ятрогенних ускладнень, алергійних реакцій, що наростають за частотою і тяжкістю, під час застосування багатьох синтетичних лікарських препаратів, а з іншого – препарати, приготовані з лікарських рослин, малотоксичні, є можливість проведення тривалої курсової терапії без істотних побічних явищ.
Особливе місце серед препаратів цього ряду, за даними численних дослідників, посідає один із подібних препаратів Зіман.
Зіман складається зі спеціально розробленого комплексу вітамінів і мінералів для чоловіків, який називається «МВР-комплекс».

Фармакологічні властивості зумовлені складовими компонентами препарату.

Цинк – кофактор, що підсилює процеси регенерації та репарації.

Магній – кофактор низки найважливіших ферментів вуглеводно-фосфорного та енергетичного обміну, бере участь у перетворенні глюкози на енергію, сприяє ефективному функціонуванню нервової системи та м’язів, допомагає долати стрес і депресії, є активатором обміну речовин, що входить до складу понад 300 різних ферментів, бере участь у синтезі білка, метаболізмі вітаміну С, кальцію, калію, натрію та фосфору.

Магній сприяє розслабленню м’язів і активно запобігає м’язовим судомам.

Цинк і магнезія мають життєво важливе значення для підтримання м’язової сили та витривалості, коригування дефіциту цинку та магнію зменшує м’язові ушкодження та вираженість спазмів, збільшує силу та об’єм м’язів.

L-Карнітин L-Тартрат сприяє транспорту жирних кислот всередину мітохондрій, інтенсифікує процеси енергоутворення. Є відомості, що карнітин стимулює зовнішньосекреторну функцію підшлункової залози, активує сперматогенез.

L-Карнітин біологічно синтезується в організмі з амінокислот лізину або метіоніну. Епідимальна сперма в період дозрівання використовує окислення жирних кислот як головне джерело енергетичного обміну.

L-Карнітин є ключовим елементом для транспортування жирних кислот у мітохонову основу сперматозоїдів для утворення енергії.

L-Карнітин впливає безпосередньо на рухливість і дозрівання сперматозоїдів.

Селен-метіоніновий комплекс має ефект активації клітинного і гуморального імунітету, антиоксидантного захисту клітинних мембран.

Вітамін В1 – тіамін – відіграє важливу роль у метаболізмі нервової тканини. Його недостатність призводить до патологічних змін у нервовій, серцево-судинній та травній системах.

Вітамін В2 – рибофлавін – входить до складу флавінових коферментів, беручи участь в окисно-відновних процесах і циклі Кребса. Його недостатність проявляється слабкістю, підвищеною стомлюваністю і схильністю до застудних захворювань.

Вітамін В6 – піридоксин – бере участь у регуляції білкового, вуглеводного та ліпідного обміну, біосинтезі гема та біогенних амінів, гормонів щитоподібної залози та інших біологічно активних сполук.

Біотин – сприяє засвоєнню тканинами іонів бікарбонату, активує реакції карбоксилювання і транскарбоксилювання, його недостатність проявляється дерматитом, жирною себореєю, алопецією (вогнищевим облисінням), сонливістю, втомою, часто – болем у м’язах.

Нікотинамід – впливає на енергетичний обмін клітин, бере участь у процесах тканинного дихання, нормалізує роботу печінки.

Показання до застосування

· Підвищує рівень вільного тестостерону
· Збільшує м’язову силу
· Підвищує сексуальний потяг (лібідо)
· Відновлює еректильну функцію
· Покращує процес сперматогенезу
· Ефективний у разі захворювань передміхурової залози
· Покращує загальне самопочуття

Спосіб застосування та дози

По 1-3 капсули на добу, на ніч, запиваючи водою. Курс прийому мінімум 1 міс, можна повторювати 2-3 рази на рік. Не приймати з препаратами кальцію і молочними продуктами. У препараті відсутні консерванти, розчинники на основі хлору та інші штучні добавки.
Побічні дії.

При використанні за вказаними показаннями побічної дії не виявлено.

Протипоказання. Індивідуальна непереносимість компонентів препарату.

Взаємодії з іншими лікарськими препаратами.
Випадки несумісності з іншими лікарськими засобами не зареєстровані.

Форма випуску: три пластини по 10 капсул, запакованих у герметичну упаковку, вміщених у картонну пачку.
Механізми дії препарату Зіман забезпечуються сукупною дією всіх складових.

 

Матеріали та методи

Останнім часом досить широко вивчається роль активних перекисних сполук як патологічних чинників прогресування захворювань репродуктивної системи. Обстежено 83 хворих віком від 18 до 40 років, які звернулися з приводу безпліддя. Контролем слугували 17 чоловіків зі збереженою фертильністю. В еякуляті хворих визначали загальну кількість і рівень білка антиоксиданту церулоплазміну (ЦП) – показника антиоксидантного захисту, також оцінювали загальну протеолітичну активність (ЗПА) еякуляту, секрецію фруктози (ФР) і лимонної кислоти (ЛК).

У відділенні сексопатології та андрології Інституту урології НАМН України проведено роботу з вивчення ефективності використання препарату Зіман і впливу препарату на якість біохімічних показників спермограми при ЕТБ у 47 пацієнтів віком від 26 до 38 років (середній вік пацієнтів – 28,7±1,7 року) і за тривалості захворювання від 2 до 6 років (клінічна перша група), зумовленого хронічним простатитом, які отримували поряд із традиційною терапією досліджуваний препарат на 2-му етапі лікування ЕТБ. Хворі контрольної – 2-ї групи (36 осіб) отримували аналогічне лікування, за винятком Зіману. Тривалість захворювання у пацієнтів другої групи становила від 6 міс до 6 років.

Препарат Зіман застосовували по 2 капсули на добу, на ніч, запиваючи водою протягом 60 днів у комплексному лікуванні пацієнтів із хронічним запальним процесом у статевих органах. На початку і після лікування оцінювали біохімічні показники спермограми.

Результати дослідження свідчать, що практично у всіх обстежених хворих із різними формами безпліддя прооксидантно-антиоксидантні показники та величини протеолізу істотно відрізняються від значень норми. У разі ЕТБ зі змішаною інфекцією вміст ЦП, ЗПА, ФР, ЛК знижений порівняно з нормою, а вміст ЗБ статистично достовірно не відрізняється від показників норми, за ЕТБ з уретропростатитом ЗПА, ФР, ЛК – знижені, а вміст ЦП, ЗБ в еякуляті перевищує показники норми. У нормі концентрація ФР в еякуляті коливається в межах 11,9- 28,8 ммоль/л, а ЛК – 23,4-31,2 ммоль/л.

 

Результати дослідження та їх обговорення

Результати дослідження свідчать про поліпшення основних біохімічних показників спермограми.

Біохімічне дослідження еякуляту засвідчило порушення секреції ФР сім’яними пухирцями та ЛК передміхуровою залозою в пацієнтів із простатитом. Зниження рівня ФР майже у 2 рази на спермограмі в обох досліджуваних групах порівняно з контролем (7,4 ммоль/л і 15 ммоль/л відповідно) порушує рухливість і життєздатність сперматозоїдів. Не встановлено статистично достовірної різниці кількісного вмісту ФР у досліджуваних групах пацієнтів. Концентрація ЛК, яка відображає функціональний стан передміхурової залози та ендокринної функції яєчок, була значно зниженою і становила всього 14,1 ммоль/л (контроль до 35,0 ммоль/л).

Ґрунтуючись на локальності запального процесу в передміхуровій залозі, було проведено порівняльне вивчення в крові та еякуляті 86 чоловіків вмісту ферменту-антиоксиданту ЦП (залізо ІІ – оксиген – оксиредуктаза, ЦП), так званого універсального “очищувача” продуктів вільнорадикального окиснення. Вміст ЦП у крові та еякуляті визначили за реакцією з n-фенілендіаміндихлоридом. Контрольну групу склали 12 практично здорових чоловіків того ж віку.

У пацієнтів із порушенням генеративної функції на тлі запальних захворювань статевих органів встановлено зниження рівня ЦП в еякуляті до 0,0152±0,0029 г/л, що в 1-2-2,5 рази нижче показників у контрольній групі здорових чоловіків. При цьому рівень ЦП у крові цих же пацієнтів практично не змінюється порівняно з контролем, що, на наш погляд, свідчить про локальний, а не про системний спалах реакцій вільнорадикального окиснення і посилення засвоєння антиоксидантів, у даному випадку ЦП.

Таким чином, виражене зниження рівня ЦП в еякуляті пацієнтів із запальними захворюваннями статевих органів по’язане з надмірною активністю перекисного окислення ліпідів і підвищеним використанням біоантиоксидантів в органах репродуктивної системи, що є фактором порушення фертильності.

Протеолітична активність у досліджуваних пацієнтів хворих становила 1,6 од. порівняно зі здоровими чоловіками (12–15 од.), тобто була зниженою більш ніж у 8–10 разів.

Отже, виходячи з результатів дослідження, встановлено, що порушення сперматогенезу на різних етапах його розвитку зареєстровані у всіх без винятку хворих. Крім того, біохімічні зміни показників спермограми зумовлені активністю запального процесу, тривалістю його перебігу й активністю інфекції.

З даних таблиці та рис. 1–3 випливає, що в групі пацієнтів, які отримували в комплексному лікуванні препарат Зіман, усі показники достовірно збільшилися, а такі показники, як ЛК і ФР, практично досягли норми.

З огляду на те, що препарат Зіман застосовували в комплексній терапії один місяць, можна рекомендувати продовження лікування ще на 1-2 міс вже у вигляді монотерапії.

Необхідно також відзначити досить добру переносимість препарату хворими. Протягом усього курсу побічних явищ не виявлено.

 

Біохімічні показники спермограми у хворих на запальні захворювання статевих органів

 

Висновки

1. Зіман є високоефективним препаратом для лікування хронічних запальних захворювань чоловічих статевих органів.
2. Препарат відрізняється хорошою переносимістю та відсутністю побічних ефектів.
3. Отримані результати дають змогу рекомендувати препарат Зіман для комплексного лікування хронічних запальних захворювань чоловічих статевих органів, ускладнених екскреторно-токсичним безпліддям.

Дослідження впливу препарату Зіман на біохімічні показники еякуляту при екскреторно-токсичному безпліддя у чоловіків

І.І. Горпинченко, Ю.Н. Гурженко, Л.І. Добровольська

Показано позитивний досвід використання препарату Зіман виробництва фірми «МЕGA LIFESCIENCES» (Австралія) у 47 пацієнта із екскреторно-токсичним безпліддям, зумовленим хронічними запальними захворюваннями статевих органів у чоловіків.

Ключові слова: Зіман, екскреторно-токсичне безпліддя, хронічний простатит, лікування.

Usage of Zeman in complex treatment of excretory toxic infertility in men
I.I. Gorpynchenko, Yu. N. Gurzhenko, L.I. Dobrovolskaya
It is shown positive experience of use of medicine Zeman of manufacture firms «МЕGA LIFESCIENCES» (Australia) at 47 patients with the excretor-toxic infertility caused by chronic inflammatory diseases of genitals at men.

Key words: Zeman, excretor-toxic infertility, сhronical prostatitis, treatment.

 

Література

1. Ильин И.И. Негонококковые уретриты у мужчин., 2-е изд. перераб. и доп. – М.: Медицина, 1993. – 256 с.
2. Кан Д.В., Сегал А.С., Кузьменко А.Н. Диагностика и лечение хронического неспецифического простатита: Метод. рекомендации. – М., 1980.
3. Мавров И.И., Бухарович В.Г., Глухенький Б.Т. и др. Контактные инфекции, передающиеся половым путем/ Пoд ред. И.И. Маврова. – К.: Здоровья, 1989. – 230 с.
4. Проскура О.В. Неспецифические простатиты и везикулиты: Руководство по клинической урологии/ Под ред. А.Я. Пытеля. – М., 1970. – С. 193–208.
5. Сексологія і андрологія / За ред акад. О.Ф. Возіанова та проф. І.І. Горпинченка. – К.: Здоров’я, 1996.
6. Скрипкин Ю.К., Шарапова Г.Я., Селисский Г.Д. Болезни, передающиеся при половых контактах. – М.: Медицина. – 1985. – 284 с.
7. Тиктинский О.Л. Воспалительные неспецифические заболевания мочеполовых органов. – Ленинград, 1984.
8. Lubasch A., Keller I., Borner K..Koeppe P., Lode H. Comparative pharmacokinetics of ciprofloxacin, gatifloxacin, grepafloxacin, levofloxacin, trovafloxacin and moxifloxacin after single oral administration in healthy volunteers. Antimicrob Agents Chemother 2000:44: 2600–3.
9. Vanuffel P, Cocito C. Mechanism of action of streptogramins and macrolides. Drugs 1996;51(Suppl.1): 20–30.

Інші статті

Дослідження впливу препарату Зіман на біохімічні показники…

І.І. Горпинченко, Ю.М. Гурженко, Л.І. Добровольська ДУ «Інститут урології НАМН…

Дослідження ефективності використання препарату Зіман…

Дослідження впливу препарату Зіман на біохімічні показники еякуляту при екскреторно-токсичному…

Можливості монотерапії гіпофертильності у осіб із…

Дослідження впливу препарату Зіман на біохімічні показники еякуляту при екскреторно-токсичному…

Досвід застосування препарату Зіман при терапії ідіопатичних…

Показано позитивний досвід використання препарату Зіман виробництва фірми «МЕGА LIFESCIENCES»…